UÇAKLI GAP VE DOĞU ANADOLU TURU

 • UÇAKLI GAP VE DOĞU ANADOLU TURU
 • UÇAKLI GAP VE DOĞU ANADOLU TURU
 • UÇAKLI GAP VE DOĞU ANADOLU TURU
 • UÇAKLI GAP VE DOĞU ANADOLU TURU
 • UÇAKLI GAP VE DOĞU ANADOLU TURU
 • UÇAKLI GAP VE DOĞU ANADOLU TURU

UÇAKLI GAP VE  DOĞU ANADOLU TURU

KARS Gidiş DİYARBAKIR Dönüş

Kars, Ani Harabeleri,Iğdır,İshak Paşa Sarayı,Doğubayazıt,Muradiye

Şelalesi,Van,Akdamar Adası,Hasankeyf,Midyat,Mardin,Halfeti, Harran, Şanlıurfa, Göbeklitepe, Diyarbakır

1. Gün: İzmir- Kars

Sabah İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali Sunexpress Havayolları Kontuarı önünde saat 09:30`da buluştuktan sonra Sunexpress Havayollarının XQ 9114 sefer sayılı uçuşu ile 10:50`da  Serhat Kars`a hareket ediyoruz. 13:00 Varışımızla birlikte bizleri bekleyen aracımız ile buluşuyor ve öğle yemeğimizi almak üzere yöresel yemeklerin ve meşhur Kaz Etinin tadına bakabileceğimiz restaurantımıza gidiyoruz.Öğlen yemeği sonnrasında Kars şehir merkezine 42 km uzaklıkta bulunan, Türkiye-Ermenistan sınırını belirleyen Arpaçay’ın Batı yakasındaki, Doğu Anadolu’nun en görkemli ören yeri olan Ani’ye hareket ediyoruz. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Ani Şehri, Ortaçağ Bagratlı Ermeni Krallığı’na başkentlik yapmış ve akabinde onlarca medeniyetin iz bıraktığı çok kültürlü bir İpek Yolu şehridir. Burada, görkemli şehir surları, birbirinden güzel kiliseleri ve Türklerin Anadolu’da inşa ettirdiği ilk camii olan Menuçehr Camii’ gibi yapıları kapsayacak bir yürüyüş turu gerçekleştiriyor, Arpaçay Nehri’ni fotoğraflıyoruz. Akabinde Kars merkeze devam ederek, Kars Kalesi, Kars Çayı, Kümbet Camii (Oniki Havariler Kilisesi) ve Evliya Camii’ni göreceğimiz panoramik turumuzu gerçekleştirdikten sonra, Kars’a özgü peynir, bal vb ürünleri alışverişi için mola veriyoruz.Gezilerimiz sonrasında otelimize geçiyoruz.Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

Konaklama Oteli:Kars Kale Otel

2. Gün: Van

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan; adeta bir kartal yuvası gibi, ovaya hakim bir nokta üzerine inşa edilmiş, Doğu Anadolu’nun Topkapı Sarayı olarak bilinen İshak Paşa Sarayı’nı gidiyoruz. Doğubayazıt ilçe merkezine devam ediyoruz. Çarşıda alacağımız öğle yemeğinin ardından Büyük Bayazıt Pasajı’nda alışveriş molası veriyor ve sonrasında ülkemizin en yüksek zirvesi Ağrı Dağı’nı en güzel fotoğraflayabileceğimiz noktada kısa bir fotoğraf molası veriyoruz.Sonrasında rotamızı Muradiye Şelalesi’ne çeviriyoruz. İsmini, sınırları içinde bulunduğu Van’ın Muradiye ilçesinden alan şelale, Doğu Anadolu’nin en önemli doğal güzelliklerindendir.Gezimiz sonrası Van merkeze geçiyor, Medeniyetler Beşiği Anadolu’nun İlk Çağ Uygarlıklarından Urartular’a başkentlik yaptığından, Urartu Kültür Mirası’nın en önemli izlerini bulabileceğimiz Van turumuza, Urartular tarafından inşa edilmiş olan Van Kalesi (Tuşpa Kalesi) ile devam ediyoruz. Burada Urartuların tarihsel yolculuğu hakkında bilgi sahibi oluyor ve sonrasında,  hem meşhur Van Kedilerini hem de takı sanatının Anadolu’daki öncü ustalarından Urartuların geleneksel motiflerini günümüze taşıyan örnekleriyle nam salmış Arubani Bedesteni’ne konuk oluyoruz. Burada, arkeolojik kazılar sonrasında ortaya çıkarılan Urartu takıları örnek alınarak üretilen gümüş takıları görme ve alışveriş yapma imkanı buluyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Van’daki otelimizde.

Konaklama Oteli:Ramada by Wyndham Van

3. Gün: Mardin

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Van Gölü kıyısındaki Gevaş’ta bizi bekleyen teknelerimize biniyor ve Van Gölü üzerinde bulunan Akdamar Adası’na ulaşıyoruz.Vizontele filminin çekimlerine ev sahipliği yapan Artos Dağı’nın yüce manzarası eşliğinde gerçekleştireceğimiz tekne yolculuğumuzun sonrasında, Ortaçağ Ermeni Mimarisi’nin en görkemli örneklerinden olan Akdamar Kilisesi ya da nam-ı diğer Kutsal Haç Kilisesi’ni geziyor, kilisesinin dış cephesini süsleyen kabartmaların kutsal kitaplarda bahsi geçen öykülerini rehberimizden dinliyor ve fotoğraflarımızı çektikten sonra tekrar bizleri bekleyen otobüsümüze dönüyoruz.HASANKEYF’e geçiyoruz. Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında Ilısu Barajı nedeniyle bir bölümü sular altında kalan,12 bin yıllık geçmişe  sahiptir.Gezimiz sonrasında eski ismi Matiat olan, telkari sanatı, dar sokaklarını süsleyen bal rengi taş konakları ile görenleri büyüleyen Mardin’in Midyat ilçesi olacak. Burada telkâri alışverişi için Gümüşçüler Çarşısı’nda bir dükkana konuk oluyor, ardından gerçekleştireceğimiz yürüyüş turu kapsamında, Sıla ve Hercai dizilerinin çekimlerinin gerçekleştirildiği  konak olarak da bilinen Midyat Konuk Evi’ne devam ediyoruz. Midyat manzarasına hakim terasında fotoğraflarımızı çektikten sonra otelimize geçiyoruz.Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

Konaklama Oteli:Raymar Otel

4. Gün: Mardin

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Mardin kültür mozaiğinin önemli halklarından biri olan Süryanilerin kadim kültürü hakkında bilgi sahibi olabileceğimiz  Deyrul Zafaran Manastırı’na devam ediyoruz. Şehrin 4 km dışında bulunan manastır, 5'inci yüzyıldan başlayarak farklı zamanlarda yapılan eklentilerle 18'inci yüzyılda bugünkü şekline kavuşmuştur ve bölgenin Süryani halkı tarafından hala aktif olarak kullanılmaktadır. Burayı yerel bir Süryani rehber eşliğinde gezdikten sonra, ‘’abbaraların’’ gölgelediği labirente benzeyen sokaklarında, birbirinden güzel taş yapılar bulunan, aynı cadde üzerinde kilise ve camiilerin bulunduğu çok kültürlü ortamıyla Güneydoğu’nun en merak edilen destinasyonlarından Eski Mardin’e devam ediyoruz. Burada gerçekleştireceğimiz yürüyüş turumuzda öncelikle, Artuk Bey mağazasında, yöresel badem şekeri, kuruyemiş ve kahve alışverişlerimizi yapıyoruz. Ardından görkemli bir Artuklu mirası olan Mardin Ulu Camii’yi geziyor ve tarihi Kayseriyye Pasajı’nın dar sokaklarında, geleneksel ürünlerden bakır, sabun çeşitleri, rengarenk şal ve şalvarları bulabileceğiniz alışveriş molamızı veriyoruz.Turumuzun devamında; Mardin’in en etkileyici tarihi yapılarından olan ve yukarı Mezopotamya Ovası’na hakim bir konumda bulunan Akkoyunlu Kasım Bey döneminde inşa edilmiş Kasımiye Medresesi’ni ziyaret ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. 

Konaklama Oteli:Raymar Otel

5. Gün: Urfa

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında, son zamanların en heyecan verişi arkeolojik buluşu olarak ün yapmış, dünyanın en eski ritüel merkezi olarak insanlık tarihine dair bildiklerimizi değiştiren, UNESCO Dünya Mirası listesindeki Göbeklitepe’ye gidiyoruz. Mezopotamya’nın en kadim kentlerinden biri olan Şanlıurfa’da, Hz İbrahim’İn ateşe atıldığı yer olarak bilinen Balıklı Göl (Halil-ül Rahman Gölü), Ayn-ı Zeliha Gölü, Rızvaniye Camii ve Hz. İbrahim’in doğduğu mağara, ziyaret edeceğimiz destinasyonlar arasında. Gezimizin ardından Tarihi Çarşı’da kısa bir alışveriş molası veriyor ve sonrasında, Şanlıurfa’nın Harran ilçesine devam ediyoruz.Burada Dünyanın İlk İslam Üniversitesi ve Rasathane Kulesi kalıntılarını ve alışılmışın dışında mimarisiyle dikkat çeken Konik Kubbeli Evleri’ni görüyoruz. Geleneksel mimariyle inşa edilmiş Harran evlerinin karakteristik özelliklerini inceledikten sonra, bölge halkıyla kaynaşıp, geleneksel Urfa kıyafetleriyle fotoğraflarımızı çekiyoruz. Sonrasında otelimize  hareket ediyor ve Bugün Urfa dediğimizde aklımıza gelen SIRA GECESİ’ne katılıyoruz.Rehberimizin belirttiği saatte lobide buluşuyor ve geceyi alacağımız konuk evimize geçiyoruz. Akşam yemeğimiz Sıra gecesinde alınacaktır. (ekstra) Eğlenceli gecemiz sonrası tekrar otelimize dönüyoruz.

Konaklama Oteli:Dedeman Otel

6. Gün: Urfa-Diyarbakır-İzmir

Sabah kahvaltımızı otelimizde açık büfe olarak aldıktan sonra Şanlıurfa’nın Fırat Nehri kıyısındaki ilçesi Halfeti ilçesine hareket ediyoruz. Anadolu coğrafyasında sadece burada yetişen ‘’kara gül’ ile bilinen, fıstık ağaçlarıyla çevrili Eski Halfeti’de, Fırat’ın kıyısında bizleri bekleyen teknemize binerek, Birecik Barajı’nın inşasıyla beraber sular altında kalan Savaşan Köyü’nü ve tarihi Rum Kale’yi göreceğimiz keyifli bir tekne turu gerçekleştiriyoruz.Gezilerimiz sonrasında Diyarbakır’a geçiyoruz. Bir sonraki durağımız türünün tek örneği olan Dört Ayaklı Minare olacaktır.Sonrasında tarih boyunca 33 ayrı medeniyete yönetim merkezi olarak ev sahipliği yapmış olan Suriçi gezimize başlıyoruz.Sırasıyla Arkeoloji Müzesi, Saint George Kilisesi, Atatürk Müzesi, Hz. Süleyman Cami ve diğer komplekslerini gezip rehberimizin anlatımlarıyla Neolitik Dönem’e yolculuk yapıyoruz. Sonrasında ise İslam aleminin en 5 camisinden biri olan Diyarbakır Ulu Cami'yi geziyoruz. Edebiyat tarihimizin önemli kilometre taşlarından olan, ‘’Yaş Otuz Beş Yolun Yarısı Eder’’ diyen ünlü şairimiz Cahit Sıtkı Tarancı’nın Müze Evi’ ni ziyaret ediyoruz.Burada şairimizin şiirlerini ve hayat hikayesini dinliyoruz.Ardından öğle yemeği alıyoruz.Yapacağımız gezinin ardından Diyarbakır’ın Unesco Kültür Mirası’nda bulunan ‘’Tarihi Surları’’nda küçük bir gezinti yapıyoruz. Burada 5 bin yıllık geçmişi bulunan Hevsel Bahçeleri’ni fotoğraflıyoruz. Ardından 1065 yılına tarihli, efsanevi Kırklar Dağına uzanan tarihi On Gözlü Köprü’de vereceğimiz mola ardından  uçuşumuz için Diyarbakır Havalimanı’na hareket ediyoruz ve Sunexpress havayollarına ait XQ9283 sefer sayılı uçuş ile 23:05 da İzmir’e geri dönüş yolculuğumuza başlıyoruz.Bir başka organizasyonda sizlerle buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • İzmir - Kars / Diyarbakır - İzmir Gidiş - Dönüş Uçak Biletleri
 • Otelde 5 gece konaklama
 • Otelde Alınan Sabah Kahvaltısı (6) Akşam Yemeği (5)
 • Programda belirtilen tüm turlar ve geziler
 • Türkçe Rehberlik Hizmeti
 • Zorunlu seyahat sigortası (Mesleki sorumluluk sigortasıdır)

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • İlk gün yolda alacağımız sabah kahvaltısı
 • Tüm öğle yemekleri ve İçecekler
 • Müze ve Ören yeri giriş ücretleri
 • Otelde yer alan mini bar ve ekstra harcamalar
 • Halfeti Tekne Turu
 • Akdamar Adası Tekne Geçiş Ücreti
 • Urfa Sıra Gecesi Yemekli

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:
  Tur Hareket Tarihleri:

  Tur Fiyatları

  1.AVANTAJLI EKSTRA TURLAR

  2.İptal Şartları

  Hizmetin başlamasına 30 gün kalaya kadar iptal talep hakkı mevcuttur.

  3.Vize Bilgileri

  4.BÖLGE BİLGİLERİ

  UÇAKLI GAP VE DOĞU ANADOLU TURU HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZ

  Bu tur için toplam puanınız

  Tur ne kadar eğlenceliydi?

  Rehberler ne kadar ilgiliydi?

  Oteller / yemekler nasıldı?

  Tur güzergahı nasıldı?


  Tur Bilgileri

  • 5 Gece 6 Gün
  • Kars,Ani Harabeleri,Iğdır,İshak Paşa Sarayı,Doğubayazıt,Muradiye Şelalesi,Van,Akdamar Adası,Hasankeyf,Midyat,Mardin,Halfeti,Harran,Şanlıurfa ,Göbeklitepe,Diyarbakır
  • İzmir Hareketli
  • 0850 532 64 62
  • Tur Programını Gönder

  Benzer Turlar

  Sitede yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları İZCİ Turizm ve Seyahat A.Ş'ye aittir. Basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm kategori bilgileri ve fiyatlar bilgilendirme amaçlı olup, değişiklik arz edebilir. Fiyat ve bilgi yanlışlıklarından İZCİ Turizm ve Seyahat Acenteliği sorumlu tutulamaz.

  © 2019 Tüm Hakları Saklıdır. Acente 2

  Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.