Hes Kodu İşlemleri

 

HES uygulaması Hakkında Bilgilendirme

Yurtiçi uçuşlar 4 Haziran, yurtdışı uçuşlar 10 Haziran itibarı ile, kademeli olarak artırılmak üzere başlatılması planlanmıştır. Siz de kurumsal ve özel seyahatlerinizi buna göre planlayabilir, telefon numaralarımız ve e-mail adreslerimizi kullanarak, bizimle 7/24 kesintisiz iletişime geçebilirsiniz.

Yeni dönemde yolcuların seyahat edebilmeleri için, bilet alımı öncesinde HES kodu alması gerekmektedir. HES kodu, kontrollü sosyal hayat kapsamında, vatandaşların şehirler arası yolculuklarında, Kovid-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadıklarının güvenli şekilde paylaşılmasına ve salgının takibine yarayan bir uygulamadır.

HES uygulaması, Covid-19 pandemisine yol açan virüsün yayılmasını önlemek ve yavaşlatmak amacıyla, hastalığa maruz kalmış ya da hastalarla temas etmiş olan ve uçuşa kabul edilmeyecek misafirlerimizin havalimanına gelmeden önce bilgilendirilmesini sağlar.

HES kodunuz; “Hayat Eve Sığar” mobil uygulamasını kullanarak, e-Devlet üzerinden veya aralarında boşluk olacak şekilde HES, T.C. kimlik numaranız, kimlik seri numaranızın son 4 rakamı ile HES kodunuzun geçerli olması gereken gün sayısını yazıp (Örnek: HES 12345678901 5376 30) 2023’e SMS yollayarak edinebileceğiniz ve yurt içi uçuşlar için rezervasyon ve biletleme aşamasında kullanacağınız 10 ya da 12 haneli kodu ifade eder.

HES kodu hakkında bilinmesi gerekenler

HES kodu Covid-19 pandemi sürecinde tüm misafirlerimize iç hat uçuşları için bir zorunluluktur.
HES kodunuz tüm yurt içi uçuşlarda geçerlidir.
HES kodları uçuşa 24 saat kala kontrol edilir ve misafirlerimize uçuşları hakkında bilgilendirme yapılır. Sağlık Bakanlığınca seyahatine onay verilmeyen yolcularımız uçuşa kabul edilmeyecektir.
HES kodu belirli bir süre boyunca geçerlidir. HES kodunuzun seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 7 gün daha geçerli olması gerekmektedir, aksi durumda rezervasyonunuz onaylanmayacaktır. Gidiş-dönüş bir bilet almak istiyorsanız HES kodunuz dönüş tarihinizi de kapsamalıdır.
Bebek yolcular için HES kodu gerekmemektedir.
Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasından alınan kod “Seyahat İzin Belgesi” yerine geçmez ve şehirler arası seyahat kısıtlaması bulunan vatandaşlar sadece HES koduyla seyahat edemezler.
HES kodu, havayolu, demiryolu, karayolu dahil tüm şehirler arası seyahatler için bir zorunluluktur.

Sıkça sorulan sorular
HES kodumu nasıl alabilirim?
Hayat Eve Sığar mobil uygulaması aracılığıyla, e-Devlet üzerinden ya da aralarında boşluk olacak şekilde HES, T.C. kimlik numaranız, kimlik seri numaranızın son son 4 rakamı ve HES kodunuz için geçerli olması gereken gün sayısını yazıp (Örnek: HES 12345678901 5376 30) 2023’e SMS yollayarak edinebilirsiniz.

HES kodumun süresi var mı?
HES kodunuz belirli bir süreliğine geçerlidir. HES kodunuzun geçerlilik süresinin uçuş tarihinizi kapsadığından emin olunuz.
HES kodum olmadan uçuşlara katılabilir miyim?
HES kodu ile sağlıklı ve güvenli bir uçuş ortamı amaçlanmaktadır. Geçerli bir HES kodu bulunmayan yolcularımız iç hat uçuşlarına kabul edilmeyecektir.

Yurtdışı uçuşlarda HES kodu zorunluluğu var mıdır?
HES kodu şu anda yurt dışı uçuşlarda zorunlu değildir. Sağlık Bakanlığımızın vereceği karara göre siz değerli misafirlerimize yurt dışı uçuşlarımız ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır.

Dış hat bağlantılı iç hat uçuşlarda HES kodu zorunluluğu var mı?
HES kodu şu anda dış hat bağlantılı iç hat uçuşlarda zorunlu değildir. Sağlık Bakanlığımızın vereceği karara göre yine siz değerli misafirlerimize bilgilendirme yapılacaktır.
HES kodumun geçerlilik süresi biterse yeniden HES kodu alabilir miyim?
Evet, HES kodu edinme işlemini tekrar gerçekleştirerek kodu yeniden temin edebilirsiniz.

HES kodunuz aşağıdaki durumlarda seyahatinize engel olacaktır;
• COVID-19 pozitif olma ya da karantina sürecinde olma durumu,
• Yeterli süreli HES koduna sahip olmama durumu,
• Hatalı T.C. Kimlik No ya da pasaport bilgisi girilmesi durumu.

 

Sitede yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları İZCİ Turizm ve Seyahat A.Ş'ye aittir. Basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm kategori bilgileri ve fiyatlar bilgilendirme amaçlı olup, değişiklik arz edebilir. Fiyat ve bilgi yanlışlıklarından İZCİ Turizm ve Seyahat Acenteliği sorumlu tutulamaz.

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır. Acente 2